Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2011

ΤΑΜΥΝΑΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 2-2

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Αλιβέρι με 2-2 για την 7ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Σκόρερς οι Νίκος Ξουρής και ο Ιωαννίδης του Ταμυναϊκου με αυτογκόλ. Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα μας καθώς στο 5΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ με τον Λύκο με δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή.  Ο Όλυμπος δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιόλογο στην συνέχεια του αγώνα και παραλίγο να το πληρώσει με δεύτερο γκολ, όταν στο 40' ο Πάττας έδιωξε πριν περάσει η μπάλα την γραμμή και σε δεύτερο χρόνο οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ το σουτ του Λάμπρου. Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να κρατούν το αποτέλεσμα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι ποδοσφαιριστές του Σπ. Σταματούκου αφυπνίστηκαν και αφού προειδοποίησαν με τον Πάττα στο 52' με διαγώνιο, ψηλοκρεμαστό σουτ που έφυγε άουτ, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Νίκου Ξουρή. Η ισοπαλία όμως δεν έμεινε για πολύ καθώς ο Μαυρίδης έκανε το 2-1 για τον Ταμυναϊκό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ. Η απάντηση όμως για τον Όλυμπο ήρθε αμέσως με τον Σπ. Αργύρη να σεντράρει απ' τα αριστερά και τον Ιωαννίδη να στέλνει την μπάλα αθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο υπόλοιπο του αγώνα η ομάδα μας είχε την υπεροχή, έφτασε πολύ κοντά στο να ανατρέψει το σκόρ για ακόμα ένα αγώνα αλλά ο Ρόγκας σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων και μοιραία το 2-2 ήταν το τελικό σκορ. Πλεόν τα βλέμματα όλων στρέφονται στο μεγάλο σαββατιάτικο ντέρμπι με την Προποντίδα στο γήπεδο της Γυμνού.

Η σύνθεση της ομάδας μας: Μωραϊτης, Ξουρής Ν., Ντούρμας, Βεσέλι, Σταματούκος Π., Σταματούκος Β., Ρόγκας, Αργύρης Σπ.(90'Αποστόλου), Κιούσης Α., Δίπλας, Πάττας(85' Ξουρής Δ.)

Ο αρχηγός Αντώνης Κιούσης και ο Σπύρος Αργύρης.